You are here

PAC

PAC

Creating an environment where businesses can flourish must rank higher on our state’s priority list. It’s essential in giving us a competitive edge in growing our state’s economy and competing across the globe. Contribute your personal dollars to the Minnesota Chamber Leadership Fund PAC, and be certain your money will be strategically used to elect pro-business candidates to the Legislature and Governor’s office.

2018 PAC Endorsements

Governor
Jeff Johnson Plymouth
Senate
District 13 Jeff Howe, Rockville
House
District 1A Dan Fabian, Roseau
District 1B Deb Kiel, Crookston
District 2A Matt Grossell, Clearbrook
District 2B Steve Green, Fosston
District 3A Rob Ecklund, International Falls
District 4B Paul Marquart, Dilworth
District 5A Matt Bliss, Pennington
District 5B Sandy Layman, Cohasset
District 8A Bud Nornes, Fergus Falls
District 8B Mary Franson, Alexandria
District 9A John Poston, Lakeshore
District 9B Ron Kresha, Little Falls
District 10A Josh Heintzeman, Nisswa
District 10B Dale Lueck, Aitkin
District 11B Jason Rarick, Brook Park
District 12A Jeff Backer, Browns Valley
District 12B Paul Anderson, Starbuck
District 13A Lisa Demuth, Cold Spring
District 13B Tim O'Driscoll, Sartell
District 14A Tama Theis, St. Cloud
District 14B Jim Knoblach, St. Cloud
District 15A Sondra Erickson, Princeton
District 16A Chris Swedzinski, Ghent
District 16B Paul Torkelson, Hanska
District 17A Tim Miller, Prinsburg
District 17B Dave Baker, Willmar
District 18A Dean Urdahl, Grove City
District 18B Glenn Gruenhagen, Glencoe
District 19A Kim Spears, North Mankato
District 20A Bob Vogel, Elko New Market
District 20B Josh Gare, Montgomery
District 21A Barb Haley, Red Wing
District 21B Steve Drazkowski, Mazeppa
District 22A Joe Schomacker, Luverne
District 23A Bob Gunther, Fairmont
District 23B Jeremy Munson, Lake Crystal
District 24A John Petersburg, Waseca
District 24B Brian Daniels, Faribault
District 25A Duane Quam, Byron
District 26B Nels Pierson, Rochester
District 27A Peggy Bennett, Albert Lea
District 27B Jeanne Poppe, Austin
District 28A Gene Pelowski, Winona
District 28B Greg Davids, Preston
District 29B Marion O'Neill, Maple Lake
District 30A Nick Zerwas, Elk River
District 31A Kurt Daudt, Crown
District 32A Brian Johnson, Cambridge
District 32B Anne Neu, North Branch
District 33A Jerry Hertaus, Greenfield
District 33B Cindy Pugh, Chanhassen
District 34A Kristin Robbins, Maple Grove
District 34B Dennis Smith, Maple Grove
District 35A John Heinrich, Anoka
District 35B Peggy Scott, Andover
District 36A Bill Maresh, Champlin
District 38A Linda Runbeck, Circle Pines
District 38B Patti Anderson, Dellwood
District 39A Bob Dettmer, Forest Lake
District 39B Kathy Lohmer, Stillwater
District 42A Randy Jessup, Shoreview
District 44A Sarah Anderson, Plymouth
District 44B Gary Porter, Plymouth
District 47A Jim Nash, Waconia
District 47B Greg Boe, Chaska
District 48A Ellen Cousins, Minnetonka
District 48B Jenifer Loon, Eden Prairie
District 49A Dario Anselmo, Edina
District 50B Chad Anderson, Bloomington
District 52A Rick Hansen, South St. Paul
District 52B Regina Barr, Inver Grove Heights
District 53B Kelly Fenton, Woodbury
District 54B Tony Jurgens, Cottage Grove
District 55B Tony Albright, Prior Lake
District 56A Drew Christensen, Savage
District 56B Roz Peterson, Lakeville
District 57A Matt Lundin, Apple Valley
District 57B Anna Wills, Rosemount
District 58A Jon Koznick, Lakeville
District 58B Pat Garofalo, Farmington

 

*Tim Pawlenty was endorsed for Governor and Bob Loonan was endorsed in House District 55A.  They did not prevail in the primary, so won’t be on the November ballot.